Local Organizing Committee

Position Name
Advisors
En. Amir Hamzah Bin Azizan
Chief Executive Officer
Tenaga Nasional Berhad
 
Tuan Ir. Haji Abdullah bin Isnin
Director General
Department of Irrigation and Drainage
Chairman Datin Prof Ir Dr Lariyah Mohd Sidek
Co Chairman Dato’Ir Mohd Azmi Ismail (JPS)
Deputy Chairman
En. Mohd Khanil Taib (TNB EV)
En. Mat Supri Kasa (JPS)
Secretary Ir Hidayah Basri (UNITEN)
Co Secretary
Pn Azwin Zailti Abdul Razad (TNBR)
Aminah Shakirah Jaafar (UNITEN)

Int. Scientific Committee

Position
Name
Chairman
Datin Prof Ir Dr Lariyah Mohd Sidek
Deputy Chairman
AP Dr Rohayu Che Omar (IEI, UNITEN)
Committee Members (International)
 
Michael F. Rogers (US – ICOLD)
Prof Kwansu Jung (Korea)
Prof Pierre Y. Julien (US)
Tony Bennett (Canada – CDA))
Prof Lloyd Chua (Australia)
Prof Reagan Weaskom (US)
Tracey Williamson (UK - BDS)
Andrew Brown (UK)
Prof Ali Noorzad (Iran - IRCOLD)
Alan White (Australia – ANCOLD)
INACOLD – wakil INACOLD
JCOLD –  wakil JCOLD
India – wakil ICOLD
Myanmar – wakil MNCOLD
 
Committee Members
(Local)
Dato’ Ir Mohd Azmi Ismail (JPS)
Ir Mohd Rashid Radzi (TNB Generation)
Dr Jansen Luis (MYCOLD)
Dr. Norlida Binti Mohd. Dom (HTCKL)
Dr. Anuar (JPS-MSMA)
Ir. Dr. Lee Hin Lee (NAHRIM)

Publication Committee

Position
Name
Chairman
Dr Gasim Hayder Ahmed Salih (UNITEN)
Deputy Chairman
Dr Mohd Hariffin Boosroh (TNBR)
Committee Members
 
Al Mahfoodh Ali Najah Ahmed (IEI UNITEN)
Prof. Madya Dr. Mohamed Ahmed Hafez Ahmed (IEI UNITEN)
Dr. Chow Ming Fai (UNITEN)
Wakil NAHRIM
Wakil UTHM
Afiqah Nadhirah Rosli (TNB EV)
Dr. Mohammad Marufuzzaman (IEI UNITEN)
 

Publicity Committee

Position
Name
Chairman
Hj. Mat Supri bin Kasa (JPS)
Deputy Chairman
Muhamad Akramin Yusof (TNBR)
Rasyikin Bte. Roslan (IEI, UNITEN)
Committee Members
 
Dr Mohammad Marufuzzaman  (IEI UNITEN)
Ir Zakiyyah Muhammad (JPS)
Ir Hidayah Basri (UNITEN)
Nur Hada Amirah Binti Mohd Negara (UNITEN)
Wan Nur Aznie (UNITEN)
Aminah Shakirah Jaafar (UNITEN)
Ir. C. Kamalesen A/L Chandrasekaran (IEM)
 

Finance Committee

Position
Name
Chairman
Mohamad Ishak Mohamad Ibrahim (YCU, UNITEN)
Deputy Chairman
Dr Badariah Binti Solemon (IEI, UNITEN)
Committee Members
Finance Officer (TNB EV)
Ir. Fitrawati binti Zakaria (JPS)
Wakil Finance Dept (UNITEN)
Aminah Shakirah Jaafar (UNITEN)

Sponsorship Committee

Position
Name
Chairman
Dato’ Ir Mohd Azmi Ismail (JPS)
Deputy Chairman
Wakil YCU, UNITEN
Committee Members
TNB Corporate
Pn. Norida Idris (Corporate TNB EV)
Dr Fathoni Usman (IEI UNITEN)
Muhammad Hariz Mazlan (TNB EV)
Wakil YCU
Sarawak Energy Berhad
Wakil Angkasa Consulting Services
Wakil JPS
Mohd Rashid Mohd Shah (UNITEN)
Juliana Razali (UNITEN)
Exhibition Committee
Position Name
Chairman Dato' Ir Hj Zulkefli Hj. Mustaffa (ZHL Engg. Sdn Bhd.)
Deputy Chairman Datin Ir. Rohani Ahmad (HTCKL)Intan Nor Zuliana Binti Baharuddin (UNITEN)
Committee Members Nur Atiqah Zainal (TNB EV)Hafizuddin Isa (UNITEN)Faezah Hanum Mansor (UNITEN)Sheikh Ahmad Farhan Kamal Hazari (ZHL Engg.)
Logistic Committee
Position
Name
Chairman
Ir Mohd Rashid Radzi (TNB Generation)
Deputy Chairman
Rahsidi Sabri Muda (TNBR)
Committee Members
YM Engku Ahmad Khalil (JPS)
Hafizuddin Isa (UNITEN)
Farazuien Md Said (UNITEN)
Haslina Anis Basri (UNITEN)

Conference Program Committee

Position
Name
Chairman
Dr Mohd Hafiz Zawawi (UNITEN)
Deputy Chairman
 Wakil TNB
Committee Members
Shahrul Bazli Bin Shaharudin (MADA)
Pn. Mariam Binti Abd Kadir (PBAPP)
En. Zulkiflee Bin Md Hashim (PBAPP)


Protocol Committee

Position
Name
Chairman
Hj. Mat Supri bin Kasa (JPS)
Deputy Chairman
 Wakil TNB
Committee Members
 Wakil UNITEN